[CAMPANIE STAFF]Cautam moderatori si designeri activi!
Welcome to WTFCS Community Forums!
Servere gaming la super-preturi! [HOSTING SERVICE]
-->






Efect Neon
Author : hite., Category : Tutoriale, 0 Replyes, 498 Views
EVALUATE THIS TOPIC
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1 Guest(s)
Junior
 
185
POSTS
176
THREADS
10
REPUTATION
Male
Sex

WtfCs Coins: 0[w]
07-03-2012, 10:03 PM
#1
1.Deschidem poza cu masina careia vrei sa-i adaugam neoanele. Eu am folosit o imagine:
[Image: masina.jpg]
2.Acum adaugam neoanele propriu zise, urmand apoi sa le si aprindem.
Asadar avem nevoie de un nou layer : Layer - New - Layer - OK.
Selectam unealta Line Tool ( U ), Weight: 3px, culoarea nu conteaza, si desenam din mai multe linii unde ar trebui sa fie neoanele, in spatele caroseriei:
[Image: 1.jpg]
3.Click dreapta pe layerul nou, selecteaza Blending Options - Bifeaza Outer Glow, seteaza culoarea pe care o vrei (eu am folosit albastru) si urmatoarele setari
[Image: 2.jpg]
4.Dupa cum poti observa acum efectul nu pare prea real, neoanele sunt deasupra caroserieri.
Urmeaza sa decupam o parte din caroserie intr-un nou layer, pe care sa-l mutam deasupra layerului cu neoanele.
Deci, alegem layerul cu masina, unealta Polygonal Lasso Tool (Feather: 1px) si selectam partea de jos a masinii, ca in imaginea urmatoare:
[Image: 3.jpg]
Importanta este doar partea de jos, in rest nu conteaza cum selectam.
5.Avand layerul cu masina selectat, click dreapta in scena - Layer Via Copy. Probabil nu vei observa nici o schimbare dar acum ai o copie ai ce ai selectat mai devreme. Din panoul cu
[Image: 4.jpg]

Răspuns cu citat
UNREAD_POST Efect Neon
1.Deschidem poza cu masina careia vrei sa-i adaugam neoanele. Eu am folosit o imagine:Imagine
2.Acum adaugam neoanele propriu zise, urmand apoi sa le si aprindem.
Asadar avem nevoie de un nou layer : Layer - New - Layer - OK.
Selectam unealta Line Tool ( U ), Weight: 3px, culoarea nu conteaza, si desenam din mai multe linii unde ar trebui sa fie neoanele, in spatele caroseriei:Imagine
3.Click dreapta pe layerul nou, selecteaza Blending Options - Bifeaza Outer Glow, seteaza culoarea pe care o vrei (eu am folosit albastru) si urmatoarele setari:Imagine
4.Dupa cum poti observa acum efectul nu pare prea real, neoanele sunt deasupra caroserieri.
Urmeaza sa decupam o parte din caroserie intr-un nou layer, pe care sa-l mutam deasupra layerului cu neoanele.
Deci, alegem layerul cu masina, unealta Polygonal Lasso Tool (Feather: 1px) si selectam partea de jos a masinii, ca in imaginea urmatoare:Imagine
Importanta este doar partea de jos, in rest nu conteaza cum selectam.

5.Avand layerul cu masina selectat, click dreapta in scena - Layer Via Copy. Probabil nu vei observa nici o schimbare dar acum ai o copie ai ce ai selectat mai devreme. Din panoul cu layere, tinand click stanga pe layerul tocmai creeat, muta-l deasupra
Regulament forum: You are not allowed to view links. Register or Login to view.

You are not allowed to view links. Register or Login to view.

You are not allowed to view links. Register or Login to view.


Forum Jump: